Informacje o sprzęcie w systemie Linux

E.T. w IT

E.T. w IT

Łeb w Web

Rymy admina

To i owo

Informacje o sprzęcie w systemie Linux

Z różnych powodów niejednokrotnie musimy uzyskać informacje dotyczące sprzętu, na którym zainstalowaliśmy ulubioną dystrybucję systemu Linux. Poniżej przedstawiam narzędzia zarówno dla konsoli terminala, jak i graficzne, które zostały napisane w tym celu.

Narzędzia terminalowe

Dla początkujących przypomnę tylko, że konsola to program lub powłoka, gdzie wydajemy odpowiednie polecenia w celu uruchomienia programu lub wykonania skryptu, który ma nam zwrócić odpowiedni wynik operacji, wyświetlić żądane informacje itp. Narzędziem konsoli może być program lub skrypt. Każdy z nich posiada przełącznik, którego możemy użyć do wyświetlenia szybkiej pomocy dotyczącej użycia różnych opcji. Warto się z nimi zapoznać.

$ nazwanarzędzia --help

Szczegółowe informacje możemy uzyskać wydając np. polecenia

$ man nazwanarzędzia

lub

$ info nazwanarzędzia 

inxi

Genialne narzędzie, z którego w większości przypadków najczęściej korzystam. Szybko możemy uzyskać podstawowe, a nawet bardziej szczegółowe informacje.
Jest to bardzo rozbudowany skrypt powłoki bash z wieloma opcjami, który pobiera szczegółowe informacje o sprzęcie z wielu różnych źródeł i poleceń w systemie oraz generuje schludny raport łatwy do przeczytania.

Ogólne informacje o systemie

$ inxi -Fxz
Informacje zwrócone po wykonaniu skryptu inxi.

Jako ciekawostkę podam, że za pomocą inxi możemy również sprawdzić informacje o pogodzie. 🙂

$ inxi -wxxx -W warsaw,poland
Weather:
  Report: temperature: 2.2 C (36 F) conditions: Clear sky
    wind: from NW at 1.3 m/s (5 km/h, 3 mph) cloud cover: 5% humidity: 64.3353%
    dew point: -5.1 C (23 F) pressure: 1009.97 mb (34 in)
  Locale: Warsaw, Poland current time: czw, 3 mar 2022, 00:22:17
    observation time: 2022-03-02 23:45:00 (Europe/Warsaw +0100)
    Source: WeatherBit.ioCode language: JavaScript (javascript)

lshw

Jest to małe narzędzie linii poleceń, które pobiera informacje z różnych plików znajdujących się w folderze /proc i generuje informacje o najważniejszych konfiguracjach i elementach sprzętowych komputera, m.in. konfiguracji płyty głównej, wersji firmware, konfiguracji pamięci, informacji o procesorach itd.

Lshw powinno być uruchamiane z uprawnieniami super użytkownika przy użyciu „$ sudo” lub użytkownika root, aby mógł pobrać i wyświetlić pełną ilość informacji. Jego uruchomienie bez podawania jakichkolwiek opcji spowoduje wyświetlenie wszystkich informacji o wszystkich wykrytych elementach sprzętowych.

$ sudo lshw

Pokazane informacje będą uporządkowane wg klas sprzętu: karty sieciowe, procesory, pamięć itp. Możemy zatem wyświetlić info dla tej klasy, która nas interesuje:

$ sudo lshw -class processor

Natomiast krótkie podsumowanie uzyskamy za pomocą przełącznika -short

$ sudo lshw -short

Wygenerowany raport można zapisać np. do pliku xml lub html:

$ sudo lshw -html > sprzet.html

hwinfo

Hwinfo to kolejne narzędzie do wykrywania sprzętu, które może raportować szczegółowe i krótkie informacje o wielu różnych komponentach sprzętowych. Potrafi pokazać więcej informacji niż lshw.

$ sudo hwinfo
$ hwinfo --short

Pokazanie informacji z danej klasy urządzeń:

$ sudo hwinfo --short --storage

Zapisanie pełnego raportu do pliku:

$ sudo hwinfo –all –log pelny_raport.txt

Inne

Oprócz wyżej wspomnianych mamy do dyspozycji również narzędzia dedykowane do danej klasy sprzętu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

  • lscpu (info o procesorze)
  • lspci (info o urządzeniach pci)
  • lsusb (info o urządzeniach usb)
  • lsscsi (info o urządzeniach scsi)
  • lsblk (info o różnych urządzeniach blokowych tj. dyski, napędy flash, napędy optyczne itp.)
  • nmcli (info dotyczące urządzeń sieciowych – polecenie bez przełączników wyświetli podsumowanie dotyczące kart sieciowych wraz z adresami ipv4, ipv6, dns, czy MAC; polecenie „nmcli device show” wyświetli pełne informacje o znanych urządzeniach, a na przykład „nmcli connection show” wyświetli przegląd aktywnych profili połączeń.)
  • hdparm (info o urządzeniach sata)
  • mhwd (narzędzie, które znajdziemy w dystrybucji Manjaro; służy do zarządzania sterownikami urządzeń, lecz za jego pomocą możemy również uzyskać podstawowe informacje o sprzęcie pci i usb)
  • aplay -l (informacje o urządzeniach audio)
  • pliki w folderze /proc (można pobrać informacje bezpośrednio z pliku urżadzenia, np.: $ cat /proc/cpuinfo

dmidecode

Na koniec listy narzędzi terminalowych chciałem wspomnieć o narzędziu innym niż wcześniej wymienione. Dmidecode pobiera informacje bezpośrednio z System Management BIOS (SMBIOS).

Wyświetlenie informacji z biosu komputera:

$ sudo dmidecode -t bios

Info dotyczące procesora:

$ sudo dmidecode -t processor

lub z pamięci:

$ sudo dmidecode -t memory

Narzędzia graficzne (GUI)

Dla osób, które nie mają ochoty pisać komend, poznawać ich składnie i opcje lub po prostu są bardziej przyzwyczajone do programów graficznych powstają również narzędzia, które posiadają GUI (z angielskiego – graficzny interfejs użytkownika).

CPU-X

Program ten jest odpowiednikiem Windows’owego programu CPU-Z napisanym dla systemu GNU/Linux i FreeBSD. Udostępniony jest na licencji Open Source.

Za jego pomocą możemy otrzymać informacje na temat:

  • Procesora
  • Płyty głównej
  • Pamięci
  • Systemu
  • Kart graficznych
  • Wydajności

Jak widać, oprócz informacji o elementach sprzętowych program prezentuje również informacje o wykorzystaniu, temperaturach itp. Dostępny jest w repozytoriach różnych dystrybucji, a ponadto autor udostępnia go jako AppImage.

Hardinfo

Hardinfo jest narzędziem graficznym, którego głównymi cechami są:

  • Generowanie raportów (w formacie HTML lub zwykłym tekście)
  • Synchronizacja wyników testów porównawczych
  • Możliwość przeglądania informacji na zdalnych komputerach
Źródło: https://github.com/lpereira/hardinfo/wiki

Hardinfo jest prosty w użytkowaniu. Pozyskuje informacje zarówno ze sprzętu, jak i podstawowego oprogramowania. Może również wykorzystywać różne czujniki znajdujące się w maszynie i odczytywać z nich dane, np. czujniki temperatury.

KInfoCenter

KInfoCenter jest prostym programem wyświetlającym informacje o urządzeniach. Jest domyślnym tego typu narzędziem w środowisku KDE, ale można go zainstalować oddzielnie.

Jedną z jego zalet ważnych dla użytkowników laptopów jest to, że może wyświetlać szczegółowe informacje o baterii wraz z cyklami ładowania. Oprócz tego posiada dedykowaną kartę informacji o sieci z bieżącą analizą ruchu oraz kartę z dość szczegółowymi informacjami na temat grafiki.

Inne narzędzia graficzne

Oprócz wyżej wymienionych istnieją jeszcze inne, mniej lub bardziej znane. Należy do nich np. lshw-gtk, który jest graficzną nakładką na konsolowe narzędzie lshw, czy I-nex, który choć jeszcze do niedawna był całkiem użyteczny, to niestety ostatnia jego wersja 0.7.6 została wydana pod koniec 2016, co oznacza, że może nie być idealny w wykrywaniu najnowszego sprzętu.

Źródło: https://sourceforge.net/projects/i-nex

Podsumowanie

Jak widać, wybór narzędzi jest spory, a przedstawione w tym poście stanowią jedynie przykłady najbardziej popularnych. Wiele z nich posiada podobną funkcjonalność i różni się głównie sposobem prezentacji danych. Dlatego nie jest aż tak istotne, z którego narzędzia skorzystamy. W każdej dystrybucji znajdziemy jakieś, które będzie zainstalowane domyślnie, a jeśli ktoś upodobał sobie jakieś konkretne narzędzie, to z dużym prawdopodobieństwem będzie można je zainstalować w swojej ulubionej dystrybucji Linux.

Post z kategorii: E.T. w IT
5 1 głos
Ocena posta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowsze Najwięcej głosów
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
Witryna admina